Kas sinul on juhtunud, et keset trammisõitu tabab sind hiilgav idee loo kirjutamiseks, aga – oh õudust! – koju jõudmiseni on veel pikk tee? Kodu uksest sisse astudes on idee peast pühitud. Võib olla oled isegi kiiruga saanud kirja mõne rea, mida hiljem tühja pilguga vaatad. Selleks et suudaksid igas kohas ja igal ajahetkel panna kirja idee viisil, et selle hiljem kergesti enda märkmete seast ka üles leiad, on vaja seda teha süstemaatiliselt. Üks hõlbus lahendus on üles märkida loo neli elementaarset osa.

analysis blackboard board bubble
Photo by Pixabay on Pexels.com
  1. Aeg

Idee tekkel on sul ka kerge aimdus, mis ajas/ajastus tegevus toimub. Kas ajal on eriline tähtsus? Kui ei ole oluline (nt. fantaasiamaailma puhul), siis nii kirjutagi. Kui aga sinu teos leiab aset reaalses maailmas, siis on oluline lisada, millal tegevus toimub. Kas see on tänapäeval? Kas see on tulevikus? Või hoopis sadu aastaid minevikus?
Aja üles märkimine aitab sul hiljem tegeleda maailma arendamisega.

     2.Koht

Nii nagu AEG, on ka tegevuspaik tihti peale olemas juba idee tekkel. Kas sinu tegevus toimub reaalses maailmas? Võib olla isegi siinsamas Eestis? Või toimub see hoopis fantaasiamaailmas? Kas see on linnakeskkond või maa keskkond?

  1. Tegelased

Esmasse idee kirjapanekul ei pea sa enda pead vaevama nimede välja mõtlemise ja karakteriloomisega. Sinu eesmärgiks on vaid kirja panna olulisemad punktid, mille põhjal teha hiljem arendustööd. Võid kasutada märgete tegemiseks kõige lihtsamaid viise. Nt. Oskar Lutsu “Kevade” tegelased võib kirja panna kui: Poiss A, tema kooliõde T, riukalik koolivend J, kooliõpetaja, teised koolikaaslased.

  1. Kokkuvõte

Kokkuvõte on kõige olulisem osa idee üleskirjutamisel. Kokkuvõtte puhul peitub võti lihtsuses. Kui sa oled linna transpordis, koolis või tööl, siis ei ole sul aega üles kirjutada detaile (kuid kui sul aega on, siis märgi ka need üles). Kokkuvõtteks piisab kirjutada “Kunstik maalib noormees D’st maali. Noormees D kõik patud kanduvad üle maalile.” (Oscar Wilde “Dorian Gray portree) Peamine, et sinu märkmed oleksid piisavalt lihtsad, mille põhjal hiljem edasi mõtiskleda.

Lisamärge:
*5. Inspiratsioon

Paljudel kirjutamisega tegelevatel inimestel on tugev emotsionaalne mälu. See väljendub läbi selle, et paljud ideed tekivad näiteks mõnda teist raamatut lugedes, filmi vaadates või muusikat kuulates. Kui sul on tekkinud see läbi idee, siis tasub antud inspiratsiooni allikas üles märkida. Hiljem idee kallal tööle asudes saad taas kuulata sind inspireerinud muusikat.

Loomulikult, mida detailsemad on sinu esmased märkmed, seda lihtsam on hiljem idee arendamist jätkata. Seega, kui sul on vähegi võimalust, siis kirjuta üles ka juba sinu mõtetesse ilmunud stseenidSellisel viisil ideid üles märkides, tekib sul ideede varasalv, mille juurde saad hiljem alati tagasi pöörduda.

Nii et ära lase ennast sellest heidutada, kui uus idee sind jalust niidab! Pane idee tulevikuks varasalve!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s