Maailma loomine võib nii mõnegi jaoks olla üks suurimaid ja keerukamaid väljakutseid kogu kirjutamisprotsessi jooksul. On palju punkte, mida pead silmas pidama, kui hakkad looma oma tegelasele maailma. Just nimelt – oma tegelasele. Seepärast kasuta teda julgelt giidina, sest läbi tema saad nii mõnedki olulised punktid paika panna, mis puudutab maailma kujundamist.

antique blank blur book
Photo by Pixabay on Pexels.com

Esita küsimusi!

Kes ta on? Kust ta pärit on? Millises keskkonnas tegelane elab? Ühiskond? Millises ajavormis tegevus toimub? Millised inimesed teda ümbritsevad? Millised traditsioonid on tegelasele või ühiskonnale olulised? Millise võimu all tegelane elab?

Kõik need küsimused vajavad vastuseid. Tõsi, kõik ei pruugi ja ei peagi jutu sisse tulema, kuid on sellegi poolest suureks abiks maailma tervikuks maalimises.

Miks on need küsimused nii olulised, kui loos neist kõigist isegi ei kirjuta?

Need küsimused on sinule kui maailma loojale olulised. Mida detailsemalt sa maailma enda jaoks välja joonistad, seda reaalsemana see lugejale kõlab.

Kuidas nii?

Lihtne – sa oskad ja tead, kuidas kirjeldada vajadusel erinevaid aspekte, mis puudutavad maailma, milles tegelane elab. Teadmine annab sulle juurde enesekindluse, mis kumab läbi su kirjutise.

Olulised punktid, millest enda tegelasega vestelda

Aeg – mitte lihtsalt kellaaeg, vaid ka ajastu. Tänapäev, minevik, tulevik? Või hoopis mingi neljas variant?

Asukoht – nii lokaalne, kui globaalne.

  • Tehis – Linnad/külad; inimeste poolt loodud asupaik
  • Looduslik – Maastik, mäed, orud, veekogud, jms. Kaardi joonistamine kõlab päris hästi. Mida visuaalsemalt sa selle lood, seda kergem on sul seda kirjeldada.

Elanikkond – peategelane, põhitegelased ja kõrvaltegelased – kes nad on? Surelikud inimesed? Või hoopis surematud ja müstilised olendid? Kui suur on populatsioon ja kellest see koosneb?

Ühiskonna hierarhia – seisused, klassid; kui suur on ühiskondlik ebavõrdsus?

Demokraatia või diktatuur? Milline on valitsuse liik? Kes on võimul? Kaua selline valitsemine on aset leidnud?

Reeglid ja seadused – pane kirja vajalikud reeglid, mida peavad tegelased järgima. Mitte ainult inimeste poolt ette kirjutatud seadused, aga ka loodusseadused.

Kultuur/traditsioon – tavad, rituaalid, kombed. Milline on antud maailma kultuuriline taust?

Need on ühed tähtsamad punktid, mida maailma loomisel silmas pidada. Soovitatav on need välja kirjutada/joonistada, et see oleks sul alati silme ees olemas ja annaks sulle pidepunktid, millele toetuda, kui kirjeldad maailma, milles sinu tegelane elab. See vähendab võimalusi möödarääkimiseks ja aukudeks, mis muidu võivad kergelt tekkida. Möödalasud võivad käsikirjas endiselt juhtuda, kuid kui valesti saad sa kirjeldada oma kodulinna, kus oled terve oma elu elanud?

Lõpetuseks tahan rõhutada, et ära unusta selle fantastilise teekonna läbimisel oma tegelast. Küsi küsimusi, mida küsib tegelane; tea vastuseid, mida teab tegelane. Sinu tegelane on sinu giid läbi terve loo – esimesest leheküljest viimaseni, lase tal ennast juhtida!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s