September on taas saabunud ja koolilapsed on tagasi koolipingis, pilgud õpikutesse puurimas. Kool õpetab meid lugema ning õpetab meid kirjutama – need on oskused, mis on kirjanikule lausa hädavajalikud, kuid kool annab arenevale kirjanikule palju enamat kui kirjatähed ja raamatu tarkus.

Kirjaniku vaatlevale silmale on kool suurepärane uurimisobjekt: mitte kusagil mujal ei eksisteeri ühes ja samas keskkonnas nii palju erinevaid inimtüüpe. Me ei saa valida enda koolikaaslasi ning oleme sunnitud päevast päeva koos viibima inimestega, kellega me muidu kokku ei puutuks. On võimalik, et lõpetad koolitee ilma, et sõnakestki mõne enda klassikaaslasega vahetaksid (sellisel juhul oled end ilma jätnud ühest huvitavast tutvusest), kuid sellegi poolest on sul võimalus vaadelda nende arengut läbi mitmete aastate.

Miks on kirjanikule vajalik inimesi vaadelda?

Igivana õpetus “kirjuta sellest, mida tead” on põhjusega ’igivana’. Kui sa tunned inimloomust, oskad seda loomulikumalt edastada. Sinu romaanis – eeldusel, et seal on rohkem kui kaks-kolm tegelast – on karaktereid, kelle iseloomu ja elulugu ei anna sinu omaga võrreldagi. Kui kirjanik ei tea, kellest ta kirjutab, võib tegelaskuju jääda lugejale ebaselgeks. Kindlasti soovid ka vältida stereotüüpe – näiteks “Õelad tüdrukud” filmiga levinud stereotüüp, et rikkad blondid tüdrukud valitsevad kooli. Lugejale ei ole see mitte ainult igav, vaid ka ebausutav. Seega usutava tegelase aluseks on see, et sina kui kirjanik tead teda läbi ja lõhki.

Oskar Luts kirjutas enda koolimälestuste põhjal “Kevade”, mille kirev tegelaskond on armastatud läbi mitmete põlvkondade. “Kevade” kirjutamisel kasutas Luts konkreetseid prototüüpe. Näiteks on teada, et Joosep Toots ja Raja Teele eeskujudeks olid Lutsu koolikaaslased Voldemar Tootson ja Adele Pärtelpoeg. Luts teadis, kellest ta kirjutas ning seetõttu suutis ta enda tegelased edasi anda viisil, mis ka sada aastat hiljem kõlab lugejale loomuliku ja huvitavana.

5b297fdd0c4f9f15f6e681c48b7f5fd8d4134d2c
Foto “Kevade” adaptsioonist. Eesti Filmi Sihtasutuse kogu

Kindlasti on sinulgi mõni kaasõpilane või õpetaja, kelle puhul tema ekstsentriline riietumisstiil, tugevalt esiletungiv iseloomujoon või kogemata üle huulte lipsanud keelevääratus on hindamatu vara, mida enda teostes kasutada. Seetõttu tasub enda koolikaaslasi tundma õppida.

Vaatle enda koolikaaslasi kui raamatu tegelasi: kuidas nad räägivad/käituvad? Igal inimesele on oma kõnepruuk – kui paned seda tähele enda kaaslaste hulgas, siis on sul lihtsam sama kasutada enda tegelaste kõnes. Millised on sinu kaaslaste suhted neid ümbritsevate inimestega? Mis on nende käitumise tagamaad? Millised on nende soovid ja unistused? Lisaks sellele, et avastad, kui palju huvitavaid inimesi sind ümbritseb, muutuvad tänu neile ka sinu karakterid elavamaks ja loomulikumaks.

Soovime edukat uut kooliaastat kõigile õppijatele! Ja kui sinu koolitee on juba selja taga, siis on nüüd hea aeg meenutada endisi kaaslasi ja koos tehtud vempe – võib olla on just nende seas see, keda sa enda raamatusse vajad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s