Augustis rääkisime, kuidas tegelase kaudu luua enda raamatu maailm. Selleks on aga vajalik tegelaste olemasolu. Karakterite loomine vajab sama suurt tähelepanu, kui seda vajab maailma loomine. Nii nagu maailma puhulgi, peavad tegelased olema detailselt läbimõeldud, sest ainult sedasi jõuavad nad lugejani loomulike ja loogilistena.

Sageli tekib loo ideega samaaegselt ka esmane kujutluspilt peategelasest. Tema on ka kõige olulisem karakter sinu loos, kuna raamat jälgib tema tegemisi ning enamasti ka mõtteid ja emotsioone. Ta on jutu vältel lugejale peamiseks kaaslaseks, mis tõttu on vajalik, et ta oleks huvitav, loo käigus arenev, kuid loomulik. Iga väiksemgi ebakõla või vasturääkivus võib tekitada lugejale segadust ja meelehärmi. Niisiis võta julgelt aega peategelase loomisele.

Kaks kõige olulisemat punkti pea-/põhitegelase loomisel

Üleüldine profiil, millest tuleb juttu all pool, tuleks teha iga olulisema karakteri kohta. Siiski on kaks olulist punkti, mille osas tuleb pea- ja põhitegelaste loomisel erilist tähelepanu pöörata. Põhitegelaste puhul seetõttu, kuna tihti leiab lugeja just põhitegelaste seast tegelase, kelle suhtes tal tekib eriline sümpaatia.

 • Mis on sinu tegelase eesmärk loos? Mida ta selle saavutamiseks tegema peab? Kas ta ka saavutab selle?
 • Kuidas sinu tegelane loo käigus muutub?
  (Soovitus: See on lugeja jaoks pettumus, kui loo lõppedes teeb on peategelane täpselt sama hoiaku ja käitumisega kui loo algul.)
person making some human sketch
Photo by Abby Chung on Pexels.com

Karakteri profiili loomine

Esita endale elementaarsed küsimused, millele vastamine ei võta palju aega, küll aga aitab oluliselt sul arendada enda tegelasi:

 • Mis on su tegelase nimi? Kas sellel on eriline tähendus?
 • Kui vana ta on?
 • Milline ta välja näeb (pikkus, kehakuju, juustevärv ja pikkus jne)?
  (Soovitus: Kui sul on olemas kujutlus tegelase välimusest – aga mitte piisavalt joonistamisoskust, et tegelane paberile panna – siis on hea otsida 2-3 pilti inimestest, kes võivad välimuselt sarnaneda sinu tegelasele. Google pildiotsing on selle jaoks hea vahend.)
 • Kuidas su tegelane end identifitseerib? On ta bioloogiliselt mees või naine?
 • Milline on tema perekond (vanemad, õed-vennad, suhte staatus)?
 • Millega ta tegeleb (käib ta tööl või koolis? mis alal ta töötab/õpib)?

Vastused nendele küsimustele panevad paika tegelase positsiooni teda ümbritsevas maailmas, kuid kui tegelase loomine jääb sinna paika, siis näib ta vaid pabernukuna. Paraku ei ole see piisav, et hoida lugeja huvi ülejäänud tunnid, mis kuluvad loo lugemisele. Lugejal on vaja mõista karakteri käitumist ja otsuseid, isegi kui ta nendega ei nõustu.

woman looking at sea while sitting on beach
Photo by Pixabay on Pexels.com

Vaade sinu tegelase hingeellu

Pead süvenema tegelase loomusesse ja isikupärra – miks on ta just selline ja miks ta käitub just sedasi. Iga ütlus, käitumismaneer, hoiak, jms, peavad olema loogiliselt selgitatavad ja seda mitte ainult peategelase puhul. Küsimused, mis aitavad sul luua karakterit, kelle käitumine oleks loomulik:

 • Mis on nende head omadused ja tugevused?
 • Mis on nende halvad omadused ja nõrkused?
  (Soovitus: Ei ole midagi igavamat, kui “perfektne tegelane”, kellel ei ole ühtegi viga ja kes on kõiges osav. Tegelase halb omadus või nõrkus on hea viis tekitada loos konflikti ja tõsta lugejas pinget.)
 • Millised sündmused tegelase minevikus on teda kõige rohkem mõjutanud? Kuidas?
 • Kes/Mis on nende jaoks oluline? Miks?
 • Millised on nende soovid/ unistused?
 • Mida nad kardavad?

Nendele küsimustele vastamine loob tegelastele ka emotsionaalse külje, mis teeb neist mitmekülgsed isikud, kellega sinu lugejad soovivad aega veeta.

Karakteriprofiilide loomisel koguneb väga palju informatsiooni, ent siinkohal tuleb meeles pidada, et see on vaid eeltöö sinu enda jaoks, selleks et õpiksid tundma enda tegelasi ja see läbi suudaksid lugejateni tuua karakterid, kelle käitumine oleks loogiline ja loomulik. Lugu kirjutades peab karakteri profiil kajastuma tema ütlustes ja käitumises, mitte tema kirjelduses. Õnneks on see lihtne, kui oled enda tegelasi põhjalikult tundma õppinud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s