Ingliskeelsel sõnal prompt on mitu tähendust.
1) midagi, mis on tehtud kiirelt ja õigeaegselt
2) panema kedagi ütlema või tegema midagi
3) näitlejale tema teksti meenutama
Samast tüvest tulevad ka sõnad nagu promptly (tõlkes ‘koheselt’, ‘kähku’) ja impromptu (tõlkes ’improviseeritult’, ‘ettevalmistuseta’). Kuid kuidas on kirjutamine sellega seotud?

Mis on promptid?

Kirjutamisprompt on kindlaks määratud lause (vahel ka pikem lõik või lihtsalt teema), mille põhjal saab autor kirjutada enda loo. Ka koolis ette antud kirjanditeemad on promptid. Loovkirjutamisel aga puuduvad kooli piirangud ning seetõttu on nad parim kodune harjutus, mida kirjanik saab teha enda oskuste arendamiseks.

Promptide poole on kõige parem pöörduda, kui:

  • Sul on inspiratsiooni- ja/või motivatsioonipuudus
  • Oled oma looga ummikusse jooksnud ja ei tea, mis suunas edasi minna
  • Soovid leida uut ja huvitavat ideed
  • Tahad arendada enda stiili, sõnavara, repertuaari

Kust prompte leida ja kuidas neid kasutada?

Promptide leidmiseks ei pea sugugi kaugele minema. Võid lasta sõbral kirjutada endale lause ette või võtta raamaturiiulilt esimene ette juhtuv raamat ja vali suvalisel leheküljelt üks lause või lõik. Kes soovivad minna lihtsama vastupanu teed ja keda ei piira keelebarjäärid, neile soovitame järgnevaid lehekülgi suurepäraste juhiste lugemiseks: Writers Digest , The Fake Readhead, ka Pinterest’is ja Instagram’s on palju valikuid, kui on aega otsida.

Nende kasutamie on ülilihtne. Vali prompt ja lase fantaasial lennata. Seda ühte lauset lugedes peaks sul tekkima juba kujutlus, millist lugu sa sellest lugeda sooviksid. Pane kirja kõik, mis sulle pähe tuleb. Julgusta ennast otsima ideed, mis sind ennast kõige enam tõmbab.  Kui tunned, et sinu idee on igav või liiga ‘tavaline’, siis utsita ennast mõtlema piiridest väljas. Piiranguid ei ole.

person sitting in front of gray laptop computer
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Kui sul on romaan käsil, mille osas sul kas on motivatsioonipuudus või oled järje kaotanud, siis promptide kasutamine annab sulle hea võimaluse puhkepausiks enda  põhiloost ning samal ajal avab ta su fantaasialennu. Sellisel juhul on hea seada endale piirangud. Vali prompt ja kirjuta viie minuti jooksul sellest edasiarendus. Seejärel tee sama veel kahega. Selle asemel, et sa peatud ühel ideel, tegeled sa hoopis kolmega ning seejärel jäta nad sinnapaika ning pöördu tagasi enda põhiloo juurde. Sinu mõttelend on tunduvalt kiirem ja aju värskem.

Eriti hea on prompte kasutada, kui kirjutad õhtutel pärast tööd või kooli. Tihti peale on üleminek töölt/koolilt kirjutamisele keeruline. Promptid tulevad siinkohal appi. Võta üks ette ja lase fantaasial lennata. Sedasi on palju kergem üle minna enda loo kirjutamisele.

Kui sulle mõni idee eriliselt meeldib, siis kindlasti salvesta ta enda Ideede Varasalve.  Jälgi ka Raamatuvabriku Facebooki lehte, kuna hakkame sinna postitama eestikeelseid prompte! Loe, kirjuta ning anna teada, kui meeldib! Kuu lõpus avaldame kõik promptid ka enda veebis koos enim meeldinud edasiarendustega!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s