Intervjuu esimeses pooles tutvusime enda osalejatega. Teises pooles uurime, kuidas nad on novembriks ette valmistunud.

On sul juba raamatu idee olemas või lased fantaasia lendu ja alustad 1.november esimese pähe karanud ideega?

Rilla: Mul on väga palju erinevaid ideid, aga ma ei ole veel täiesti kindel, mille kallal ma töötama kavatsen hakata. Kas peaksin võtma uue idee või mõne, millel on juba tegelased ja maailm? Ma ei tea, mul pole õrna aimugi, mis mulle kõige sobivam kirjutamisviis on, aga ma kipun kohutavalt palju maailmaarendamist tegema.

Yanne: Viimased aastad olen planeerinud ja vaikselt kirjutanud lugu, mida ma kindlasti soovin kaante vahele saada. Tunnen, et ainus, mis on jäänud selle looga teha, on see täielikult kirja panna. NaNoWriMo on hea võimalus lisada olemasolevale 25,000 sõnale ülejäänud 50,000, mis on vajalikud selle lõpetamiseks.

Ene Sepp: Idee on olemas. Plaanin kirjutada uut noorteromaani, mis on saanud inspiratsiooni reaalsest elust ja veelgi täpsemalt Lapsemure internetifoorumist. Igaks juhuks ütlen ära, et kasutaja, kes on mu raamatu ühe peategelase prototüübiks, andis mulle loa see lugu kaante vahele panna.

Karina: Mul on alati vähemalt idee enne kirjutamist paika pandud. Minu jaoks tundub faili avamine ja selle tühjususse ilma ideeta vaatamine liiga hirmutav. Idee ei pea olema väga konkreetne. Selle detailid võivad ajas muutuda. Kuid ise eelistan vähemalt teada millest ma võiksin alustada.

Meelike E.-Villup: Ideid on vähemalt 2. Esiteks kirjutada valmis järgmine romantiline ja reisiteemaline lühilugu Heli Kirjastusele (jõuluks peaks ilmuma ka minu teine teos samast sarjast, selle esimese peatüki kirjutasin aasta tagasi NANoWriMo ajal lootuses, et sobib kuskile. Nüüd sobis). Kuna romantilise loo sõnadearv eelmisel korral oli umbes 16.000 sõna, siis on see vaid kolmandik nõutud NaNoWriMo sõnadearvust. Seega võtan käsile ka oma palverännaku märkmed ja varasemad blogid ja katsun need ka ümber raamatu formaati saada, see plaan on ka juba mõnda aega mõttes olnud. Nüüd hea võimalus. Ja ka on mul üks ghost writing projekt pooleli, ehk saab sinna ka ühtteist juurde kribada. Plaanide kohaselt peaks sõnadega välja tulema 🙂

sdr
Meelike stardivalmis: laptop, printer, hunnik märkmikke ja šokolaadivarud, et ikka aju täiskäigul töötaks

Milliseid ettevalmistusi oled novembriks teinud?

Rilla: Ma ei ole veel teinud absoluutselt mitte ühtegi ettevalmistust. Kui esimene november käes, eks ma siis arvutan palju sõnu päevas vaja oleks ja rajan mingi visiooni. Mul tõesti pole väga suurt ettekujutust sellest, millega ennast sidusin. Eks näis, mis saab!

Yanne: Lugu on olemas, vajalikud töövahendid ka. Sättisin kõik enda kohustused nii, et novembris oleks võimalikult palju vaba aega – võtsin isegi kolm viimast päeva töölt vabaks! Andsin ka enda sõpradele teada, et mind ei tasu antud kuul välja kutsuda.

Ene Sepp: See aasta olen ma väga hiljaks jäänud. Eelmine aasta oli mul põhjalik plaan ning stseenide jaotus selleks ajaks juba paigas. Praegu (st nädal enne algust) on mul olemas idee, kahe peategelase nimed ja ilus kollane kaustik, mis ootab plaani väljakirjutamist, tegelaste iseloomustusi jne. Kuna novembri lõpus ootab loodetavasti ees ka teise riiki kolimine, siis proovin võimalikult palju kuu esimeses pooles kirjutada, et kolimise tuhinas liialt maha ei jääks.

Karina: Sellel aastal ma olen tõepoolest tegelenud ettevalmistustega. Olen läbi mõelnud, millest ma tahan kirjutada ja kuidas ma täpselt jõuan loos punktist A punkti B. Hetkel veel tegelen tegelaskujude loomisega. Ettevalmistus on minu uus strateegia. Viimased kaks korda, kui mul pole õnnestunud NaNot lõpetada, olin alustanud 1. novembril tühjast lehest, mis alguses probleeme ei tekita, kuid ühel hetkel saab mõte otsa ja siis igatsesin ma märkmeid, mida mul polnud. Kui üks taktika ei toimi, tuleb katsetada teist.

Meelike E.-Villup: Graafikut või kava ma tavaliselt ei tee. Mul on olemas märkmed ja ideed, märkmikes ja lahtistel paberilehtedel, nii hakkan pihta. Pole kunagi tegelaskujusid põhjalikult lahti kirjutanud jne, kõik areneb töö käigus. Mul on tihti üldsegi kombeks, et poole pealt kirjutan lõpu juba valmis ja siis alles selle, mis vahepeal juhtub. Kadedusega jälgin mitmete kirjanike blogisid, kes teevad väga põhjalikku eeltööd, nt Ene Sepp ja tema märkmikud. Ja loomulikult mu lemmikkirjanik Elizabeth Gilbert, kes alati teeb eeltööd, vahel lausa aastaid ja siis istub maha ja kirjutab kõik korraga valmis. Võibolla sellepärast on nad ka nii edukad? Eks ma püüa omale sobivamat leida ja teiste kogemustest ühtteist üle võtta. Siiski aga iseendaks jääda. Muidu ei tule asjast miskit… Vabu päevi pole vaja võtta, sest kuigi 2 töökohta, siis on mul päeval piisavalt aega, et see tund-kaks kirjutamiseks kasutada. Ja kuigi ma kodus kohvi ei joo, siis üks kohvipurk sai ka omale soetatud, et ikka jõudu jätkuks ja uni peletatud saaks.

nanobujo8
Aasta tagasi leidis Ene, et võiks stseenide kallal rohkem töötada ja internetis leitud
info põhjal koostas sellise kokkuvõte.

Millised on sinu ootused ja hirmud novembrikuuks?

Rilla: Ma loodan, et ma suudan lõpuks ometi üle olla nendest asjadest, mis mind pidevalt kirjutamise ajal peatusi tegema panevad. Ma alati tahan, et lugu kohe oleks hea, tegelased ei jookseks ebaratsionaalselt ringi ja maailm ei oleks auklik, aga ilmselgelt see siiani lihtsalt ei ole minu jaoks töötanud ja peaksin lubama endal võib-olla veidi täielikku jama kirjutada, et mul vähemalt oleks midagi kirjutatud, mingigi lugu ükskõik kui halb, mitte ainult hunnik ideid ja siis mingi visioon, kuidas ma võib-olla neid omavahel ühendada tahan. Aga otseseid hirme mul seoses NaNoWriMo-ga küll ei ole. Tuleb mis tuleb. Saan need sõnad kirjutatud või ei saa, eks näis!

Yanne: Olen aeglane kirjutaja – otsin muudkui “õigeid sõnu”, aga NaNoWriMo jaoks on just oluline kirja panna igasugused sõnad. Kardan, et see maksab mulle kätte ja veedan iga õhtu kolm tundi vahtides arvutiekraani, kuid sõnu juurde ei teki. Aga ootan põnevusega, kuidas mul tegelikult läheb – teadmine, et valmis käsikiri on nii lähedal, on fantastiline tunne. Seda enam soovin teada, mis tunne on kirjutada loo viimased sõnad.

Ene Sepp: Ootus on muidugi see, et tahaks uue noorteka esimese variandi edukalt lõpetada, et siis toimetamise kallal tegutsema hakata ja ehk isegi 2019. aastal välja anda. Kardan aga seda, et kuna mul puudub hetkel korralik plaan, siis on kuu keskpaigaks toss väljas ja jään kinni. Kuna olen eelmistel aastatel alati ka võitnud, siis ei taha mõeldagi sellest, et äkki see aasta ei õnnestu 50 000 sõna kokku saada, nii et iseendale on pandud korralik pinge ja sisemine sund on olemas.

Karina: Ma olen põnevil. Võib-olla isegi rohkem kui mõni teine aasta. NaNoWriMos osalev seltskond on alati olnud väga toetav ja motiveeriv ning iga november on neid tore jälle näha. Osalemine on enesearendus protsess ning saadud kogemused tulevad tihti kasuks. Samuti annab osalemine kuhjaga distsipliini. Ma ei karda lõpuni mitte jõuda, sest seda on ka varem juhtunud. Minu eesmärk selleks aastaks on jõuda kaugemale kui mul on varem õnnestunud.

Meelike E.-Villup: Eks ikka see „kas saan 50.000 sõna kokku“ mure. Iseenesest on plaane seekord mitu ja peaks sõnadearvu kokku saama küll. Aga kirjanikuna on mul väga ebasobival ajal sünnipäev, novembri lõpus ja mu abikaasal samamoodi ning meil on ühiseks traditsiooniks saanud minna kuhugi reisile. Seekord küll vaid kolmeks päevaks, aga siiski. Eelmine aasta oligi kirjutamisaega kuni 23 novembrini, sest siis lendasime nädalaks Tenerifele ja nii need varasemad NaNoWriMo ettevõtmised poolikuks on jäänud, vähemalt sõnade osas. Eelmise aasta plaan oli kirjutada noorteromaan ühele konkursile, selle sain siiski tehtud. Seekord on mul paar päeva, kus kirjutamisaega on õige vähe ja inspiratsiooni ootama ei saa jääda, tuleb tunnike rongis või lennukis ära kasutada maksimaalselt. Loodan, et suudan siis oma kõik vabad hetked korralikult ja produktiivselt ära kasutada. Avalikult siin aru andmine peaks ka motiveerima, kes ikka teiste nähes lolliks tahab jääda?

Lolliks ei jää meie silmis mitte keegi! Soovime kõikidele NanoWrimol osalejatele kiiret mõttelendu ja veel kiiremaid sõrmi! Edukat kirjutamist kõigile!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s