Eelmine nädal kirjutas Tuuli Tolmov, mis on NaNoWriMo. Selleks, et tuua üritus eestlastele veelgi lähemale, otsustas Raamatuvabrik kokku koguda viis osalejat, kelle kirjutamiskuu teekonda   jälgime.

Avaliku otsingu tulemusel osutusid meie osalejateks:
Rilla (19, novembri lõpuks 20) NaNoWriMo esmaosaleja, kes õpingute kõrvalt kirjutab.
Yanne (25) –  mitmel rindel mässaja, kes ei alusta mitte uut teost, vaid kirjutab lisa juba olemasolevale.
Ene Sepp (27) – NaNoWriMo kuuekordne võitja ja tunnustatud eesti noorsookirjanik.
Karina (22) – oma kolmandat NaNiWriMod alustav tudeng, kes see aasta soovib “võitjate” hulka jõuda.
Meelike E.-Villup (38, novembri lõpuks 39) – Hollandis elav eesti kirjanik, tema debüütromaan „Hurmava Horvaatia embuses“ on poelettidel saadaval

Kas sa käid tööl või koolis või oled muudmoodi millegagi igapäevaselt hõivatud?

Rilla: Hetkel õpin.

Yanne: 9-17 teen palgatööd Eesti startupi maastikul ning kuskil kolmel õhtul nädalas tegelen enda firma ülesehitamisega. Kõik ülejäänud aeg kulub kirjutamisele ja raamatute lugemisele – minu õnneks elan ma üksi, nii et minu pöörane graafik kedagi ei häiri.

Ene Sepp: Töötan põhimõtteliselt iga päev. Juunist oktoobri Uus-Meremaa suusakuurordis suusapatrulli meeskonnas, viimased kaks Eesti talve olen töötanud Kiviõlis Tuhamäel suusainstruktorina ja sellel aastal lähen tööle Coloradosse Kaljumägedesse. Suusakuurordis töötamise kõrvalt tegelen oma firma alt sisuloomega eri klientidele ja muidugi kirjutamine.

Karina: Neli päeva nädalas olen tudeng. Loengud algavad tavaliselt kolme paiku ja kestavad hilisõhtuni. Hommikud on mul tavaliselt vabad, kui ma neid just kodutööde tegemiseks parasjagu ei kasuta. See on ka see ajavahemik, mida ma loodan NaNo kirjutamiseks vabaks jätta.

Meelike E.-Villup: Mul on seekord lausa 2 poolekohaga tööd: hommikul koristustöö riidepoes ja õhtuti ettekandja töö India restoranis. Varasemalt oli kontoris istumise töö, siis sai seal vabadel hetkedel kirjutatud. Nüüd peab väga hoolega oma töid ja tegemisi ja uinakuid ja uneaegasid planeerima, et kõike jõuaks ja et endale liiga ei teeks, ei vaimselt ega füüsiliselt.

nanowrimo-508x300

Kas oled varem NaNoWriMost osa võtnud? Kui jah, siis mitu korda ja kuidas sul on läinud?

Rilla: Ei ole varem osa võtnud.

Yanne: Kuulsin NaNoWriMost juba 8 aastat tagasi ja tegin endale ka koheselt saidile kasutaja. Ometi reaalse osalemiseni jõudsin alles aastal 2016, kuid töövahetus ja ootamatud muutused eraelus lasid ainult paar päeva osaleda.

Ene Sepp: Olen NaNoWriMol osalenud alates 2013. aastast ehk nüüd on kuues kord. Iga aasta olen ka edukalt lõpetanud (ehk 50 000 sõna kokku saanud), kuid reeglina on see juhtunud väga napilt ja olen vajaliku teetähiseni jõudnud viimasel paaril-kolmel päeval.
Ainsaks erandiks möödunud aasta kui sain 50 000 sõna kokku 19. novembriks.

Karina: Varem olen osalenud kahel korral. Esimest korda 2015 aasta novembris. Siis läks mul kõige paremini ja olin jõudnud täpselt poole peale 25 000 sõnaga, enne kui pooleli jätsin. Eelmine aasta jäi mul ajapuuduse tõttu vahele. Mõlemad korrad jätsin pooleli, sest olin ühel hetkel sõnade arvuga plaanist maha jäänud ning hiljem oli liiga raske leida vajaliku lisaaega ja motivatsiooni kirjutamiseks. NaNoWriMoga kipubki nii olema, sa kas kirjutad täpselt vajaliku sõnade arvu või sellest üle. Vähem kirjutamine ei tööta. Mida rohkem maha jääd, seda vähemtõenäolisem on NaNot lõpetada.

Meelike E.-Villup: Peaks olema kolmas kord. Eelmine aasta, 2017, sain reaalselt kirjutada iga päev kuni 23.novembrini, siis oli puhkusele minek ja tulemuseks sai 24618 sõna. Puhkus oli ka plaanitud pisut kirjutamiseks, aga kohapeal selgus, et ma ei võtnud oma arvutile adapterit kaasa ja ei hakanud ka uut ostma. Oma teose sain valmis detsembris, nii et ise jäin oma peamise eesmärgiga rahule. Esimest korda hakkasin NANoWriMo osalemisega suure hurraaga pihta 2015 aastal. Ma isegi ei mäleta, mis oli põhjus, et ma nii kehvasti esinesin, aga tulemuseks oli vaid paar päeva ja siis ka üsna kesiselt kirjutamine. Õrnalt meenub, et siis oli meil kodus remont ja ma pidin, kas sõprade või asenduskorteris viibima ja seal ei olnud internetti. Mis võiks olla suurepärasem viis segamatult kirjutada? Mina siis veel nii tark ei olnud, et igat hetke kasutada ja sinna minu esimene proovimine ka jäi. 2016 jäi vahele. Nüüd aga olen juba kannatamatult novembrit oodanud, tean juba, et mis ideed sel korral kasutusse tulevad. Ja ikka väga loodan, et saan seekord ometi 50.000 sõna kirja. Mis see ütlus ongi, et kolmandal korral asjad õnnestuvad?!?!?! Kolm on kohtu seadus, õige! Elamine võõrkeelses keskkonnas hakkab mõjuma, ei mäleta enam põliseid eestikeelseid ütluseid 🙂

nanobujo2
Ene 2017.aasta isiklik sõnaloendur ja preemiate table motivatsiooni hoidmiseks

Miks otsustasid see aasta osa võtta?

Rilla: Otsustasin see aasta osaleda, kuna leidsin NaNo-ga seotud facebook-i grupi ja liitusin sellega. Ma ei olnud täiesti kindel, kas ma kavatsen ikkagi osa võtta, aga kui nägin postitust selle kohta, et soovitakse intervjueerida esmaosalejat, siis otsustasin, et miks ka mitte. Võin ju olla see esmaosaleja.

Yanne: Olen kirjutamisega tegelenud terve oma elu, aga poelettideni ei ole ükski romaan veel jõudnud. See aasta on üle pik aja esimene kord, kus mu enda elu on piisavalt stabiilne, et sellesse kuu ajast kaost tekitada. Olen alati tahtnud saada täit NaNoWriMo kogemust.

Ene Sepp: Kui ülejäänud aasta on küllaltki keeruline muu tööelu kõrvalt kirjutamiseks aega leida, siis november on see kuu, kus kirjutamine on selge prioriteet ja olen seda läbi aasta endale ka korranud. Ma hindan väga ka NaNoWriMo teiste osalejate poolt pakutavat kas siis reaalset või virtuaalset tuge, nõuandeid ja kiitmist. Kõige selle tõttu ei saa ma novembri kirjutamismaratoni vahele jätta.

Karina: Lihtsalt tunnen, et selleks on õige aeg. Mulle meeldib kirjutada ja pole paremat aega kui praegu. Veensin oma sõbranna endaga ühinema, sest lisamotivatsioon kulub alati ära.

Meelike E.-Villup: Ikka samal põhjusel, mis eelmistelgi kordadel ja miks kõik tuhanded kaaskannatajad: hea võimalus end lühikeseks, ent väga pingeliseks ajaks kokku võtta. Mulle isiklikult ei sobi iga päev kirjutada, isegi kui mõte on olemas. Ma olen pigem selline „harva ja palju kirjutamisstiiliga“ ja hea meelega teeks seda näiteks kohvikus. Aga iga päev kohvikusse ei jõua ja raha läheks ka palju…

Milliseid ettevalmistusi meie osalejad on novembriks teinud, saad lugeda intervjuu teisest poolest: NaNoWriMo 1.intervjuu järg: Osalejate ettevalmistus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s