Kui ma mõtlen sellele, kuidas minu NaNoWriMo ajal kirjutatud lood on raamatuteks saanud, siis olenemata aastast, pikkusest ja teemast on neil üks ühisnimetaja – ümberkirjutamine. Küsimus on ainult selles, millal see ümberkirjutamine täpselt juhtus ning kui suures mahus.

Minimuudatustest täielike ümberkorraldusteni

Kahe looga, „Väike roosa pilet paradiisi“ ja „Vabandust, aga mis asja?“, piirdus kõik mõne kosmeetilise parandusega. Korra läbi lugeda, mõned vead ära parandada, paar stseeni välja võtta ja paar stseeni juurde lisada ning siis sai juba proovilugejatele saata. Alati aga nii hästi ei lähe. 2016. aastal jõudsin kõik plaanitu kirja panna enne 50 000 sõna täitumist. Sellises olukorras ei jäänud muud üle, kui hakata stseene juurde kirjutama ning lisasin need lihtsalt faili lõppu.

Kui NaNo lõppes, ei piisanud aga enam vaid kosmeetilistest muutustest. Igale stseenile oli vaja leida koht ning eelneva ja järgnevaga selliselt ühendada, et traagelniidid näha ei oleks. Selle jaoks printisin loo välja, lõikasin stseenid tükkideks ja sättisin  oma elutoa põrandal seni ringi, kuni uue järjekorraga rahul olin ja loo uuesti arvutisse sain trükkida. Selle käigus läks kaduma ka üks kasutuks osutunud tegelane ja ma jõudsin mineviku ennast mitmeid kordi kiruda. Kirjastusse jõudsin raamatu saata peaaegu aasta peale NaNo lõppu.

46503927_2052483421709371_4180743448216731648_n
vasakult: “Medaljon”, “Minevikuta mälestused”, “Minevik olevikus”, “Väike roosa pilet paradiisi”, “Vabandust, aga mis asja?!”, “Jagatud suvi”

NaNoWriMo kui võimalus ümberkirjutamiseks

„Taeva tühjad tribüünid“, mu kõige värskem teos, on näide, kus ümberkirjutamine juhtus NaNo ajal ja eriti suures mahus. Toona otsustasin olla mässaja ja võtta ette varasemalt valmis kirjutatud loo, mis ei toiminud. Algsest 50 842 sõnast jäi alles umbes 15 000. Selle kõrvale tegin ka uue kavandi ja siiani vist parima ettevalmistuse. Põhimõtteliselt kõik stseenid sai indekskaartidele lahti kirjutatud ja see lähenemine tasus ära.

Enne kui november läbi sai, oli mul loo uus variant kirjas, jõudsin selle juba ka läbi lugeda ning lõpptulemuseks oli raamatuvääriline üle 54 000 sõna. Edasi läks käsikiri juba proovilugejatele, kes saatsid oma soovituste ja kommentaaridega täiendatud failid tagasi. Jõudsin veel muudatused sisse viia ning jaanuari alguseks oli raamat võistlusele esitatud.

Tõsi, mõnikord ei päästa lugu miski ja ka see võib olla osa NaNoWriMo kogemusest. Kui ma 2014. aastal 50 018 sõna kokku sain, panin novembri lõpus faili kinni ja ei ole seda sõnaokset siiani avanud. Foorumist on silma jäänud, et osades piirkondades juba kardetakse 1. detsembrit. Just siis jõuab agentide ja kirjastuste postkastidesse hunnik lugusid, mille autor on päev varem kirjutamiskuu raames lõpetanud ja otsustas seda kohe avaldamiseks pakkuda. Võib-olla kellegi jaoks see toimib. Mina saan neljale raamatule toetudes öelda, et minul see ei toimi.

NaNoWriMo on ettevõtmine, kus kvantiteet on tähtsam kui kvaliteet. Metsiku tempoga kirjutades ei jõuagi kõike kohe perfektseks töödelda, kuid see pole ka eesmärk. Eesmärk on kirjutamishirmust üle olla ja sõnad lihtsalt paberile panna. 50 000 sõna täitudes ja novembri lõppedes ei saa neid sõnu aga lihtsalt paberile vedelema jätta, vaid siis töö alles algab. Mõnikord rohkem, mõnikord vähem. Kui lõpptulemuseks on raamat, on mõlemad variandid seda vaeva väärt.


46400038_553525665109452_1145754973716348928_n

Ene Sepp on tunnustatud eesti noorsookirjanik. Lisaks sellele on ta NaNoWriMo kuuekordne võitja! Ene tegemistel saab silma peal hoida tema Faceboooki lehel.

Ene sulest on ilmunud:
– “Medaljon” (2009)
– “Minevikuta mälestused” (2010)
– “Minevik olevikus” (2012)
– “Väike roosa pilet paradiisi” (2015)
– “Vabandust, aga mis asja?!” (2016)
– “Jagatud suvi” (2018)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s