Kirjutamistõrge ei ole ühelegi loomeinimesele võõras. Me kõik oleme sellega pidanud silmitsi seisma ühel või teisel kirjutamisperioodil. Siiski see ei ole miski, mida ei oleks võimalik ületada. Tõsi, see ei ole alati lihtne ja kerge. Vahest mõjutavad seda seisundit eraelus olevad sündmused, mured töös, tervisehäired ja nii edasi. Mõjutavaid faktoreid võib olla mustmiljon, kuid oluline on siiski meeles pidada, et miski ei ole ületamatu.

Kindlasti ei saa oodata, et takistused kiirelt mööduvad või nende ületamine ei vaja pingutusi. Tihtipeale peab kirjanik endale aega andma ja pingutama selle nimel, et blokist läbi saada ning just see ongi esimene samm – mõista probleemi põhjust. Võta aeg maha ja vaata endasse. Kõlab lihtsalt, kuid tegelikult on see otse vastupidi. Kui oled leidnud selle põhjuse, siis saad alles hakata otsima lahendusi ja katsetama erinevaid viise, et murda blokist läbi.

woman wearing gray long sleeved shirt and black black bottoms outfit sitting on gray wooden picnic table facing towards calm body of water at daytime
Photo by Oleksandr Pidvalnyi on Pexels.com

Levinuimad soovitused

Vaheta keskkonda – kui tavaliselt kirjutad kodus või kusagil kindlas kohas, siis muuda seda. Mine kusagile mujale. Usu või mitte, keskkond annab väga palju juurde loometöös ja vahest on just keskkonna vahetus see, mida sa vajad.

Loe teisi teoseid – mitte ainult raamatud, vaid ka blogisi, ajakirjades olevad artiklid, jms. See punkt on levinud just seetõttu, et tihti leiame teistest teostest terakesi, millest hakkavad arenema uued ideed. Need ei pea alati kattuma selle teosega, mille kallal sa parasjagu töötanud oled. See võib olla midagi täiesti uut. Oluline on see, et sa saaksid oma mõtte käima tõmmatud!

Kasuta kirjutamisprompte – mõni kuu tagasi kirjutasime, kuidas neid kõige efektiivsemalt kasutada. (Kirjutamispromptid)

green cup filled with coffee
Photo by Hasan Albari on Pexels.com

Kuula muusikat ja vaheta play listi – mitmed kirjanikud kirjutavad muusika saatel ja see on suurt rolli mänginud ideede ja inspiratsiooni tekkimisele. Muidugi, nagu eelnevalt sai öeldud – kõikidele ei pruugi see peale minna. On kirjanikke, kes eelistavad vaikuses kirjutada, kuid vahest ei tee paha proovida üht või teist viisi vahelduse mõttes.

Tegele muude toimingutega – vahest piisab sellest, et annad oma mõtetele puhkust, tehes vahelduseks mitte loomingulist tegevust. Käi väljas jalutamas, suhtle sõpradega, tee sporti. See aitab maha jahutada mõtteprotsesse, mis on vaikselt pingutuse tagajärjel üle kuumenema hakanud.

Need on vaid mõned soovitused, mis võiksid abiks olla kirjutamistõrgete ületamisel. Siiski need soovitused üksi ei aita. Nagu eelnevalt mainitud sai –  palju sõltub sinust endast ja alati ei lahene asi ühe viisi proovimisest. Katseta erinevaid meetoteid ja mitte ainult olukordades, kus sul blokk ette on tulnud, vaid ka aegadel, kus sul ideed voolavad. Sedasi saad uusi mõtteid ja ideid, mis tulevikus võivad kasulikuks osutuda.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s